ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΠΟΧΩΡΙΟΥ

20160211 090802

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016 , η εκδήλωση με θέμα : «Εθελοντισμός και αιμοδοσία» στο Σχολικό συγκρότημα του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Καρποχωρίου , με πρωτοβουλία του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου ,του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, αλλά και με τη βοήθεια της Εκκλησίας.

006

Το ΕΚΑΒ με όλη την ομάδα αιμοδοσίας έφθασε στο Σχολείο μας περίπου στις 9:00π.μ και μέχρι το μεσημέρι κατάφερε να εξυπηρετήσει τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και όλους όσους προσφέρθηκαν να δώσουν αίμα.

014

Η δράση χαρακτηρίσθηκε απ΄ όλους πρωτοποριακή , για τον βιωματικό χαρακτήρα : οι μαθητές έκαναν ένα αλλιώτικο μάθημα , αφού είδαν τους δασκάλους και τους γονείς τους να κάνουν πράξη , αυτό που θεωρητικά τους συμβούλευαν , την εθελοντική προσφορά αίματος.

20160211 094121

Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενημερωτικό βίντεο για την αιμοδοσία , καθώς και την παρουσίαση που έκανε η δασκάλα Μανώλη Ευγενία , για τη διαδικασία της αιμοδοσίας και για τις ανάγκες της χώρας μας σε αίμα. Μετά οι μαθητές έκαναν σχετικές εργασίες για την αιμοδοσία, που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου.

021

20160211 094316

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Καρποχωρίου , αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν όλη την υπεύθυνη ομάδα αιμοδοσίας (ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό) , για τον επαγγελματισμό που επέδειξαν , όλους τους εθελοντές αιμοδότες (αυτούς που κατάφεραν να δώσουν αίμα , αλλά και αυτούς που δεν τα κατάφεραν για λόγους υγείας) για το ανθρώπινο πρόσωπο που έδειξαν στους μαθητές και για τη συγκέντρωση 19 φιαλών αίματος , καθώς και τον Πάτερ κ. Χρήστο Οικονόμου για την αμέριστη συμπαράστασή του .Τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!